Eğitim – Etkinlikler

BSGM Hakkında  /  Amaçlar – Çıktılar  /  Proje Ekibi  /  Eğitim – Etkinlikler

Projede Temel Eğitim Konuları

BSGM’nin yüz-yüze eğitim süreci, Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, 27 Ağustos 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Eğitimler teorik anlatımların yanında etkileşimli anlatımları ve Web uygulamaları ile çoklu ortam desteğini içerecektir. Eğitim sürecindeki temel konular şöyledir:

 1. Siber Güvenliğe Giriş
 2. Hackerlık ve Etik Hackerlık
 3. Sistem Kavramı
 4. Algoritma Kavramı ve Algoritmik Düşünmek
 5. Siber Saldırı
 6. Siber Savunma
 7. Sosyal Mühendislik
 8. Siber Zorbalık

Isparta-Eğirdir’de Doğa Kampı

BSGM’nin Doğa Kampı süreci, 1 Eylül 2018 ile 9 Eylül 2018 tarihleri arasında, Isparta’nın Eğirdir ilçesinde gerçekleştirilecektir. Süleyman Demirel Üniversitesi – Mavi Göl Otel’de konaklamalı bir şekilde gerçekleştirilecek kamp sırasında, rehberler ve diğer proje ekibi eşliğinde öğrencilerin senaryo tabanlı bir siber güvenlik problemini çözmeleri istenecektir. Süreç, mobil cihazların kullanıldığı Artırılmış ve Sanal Gerçeklik tabanlı bulmaca çözümlerini, spor aktivitelerini, herkesin eğlenerek öğreneceği, zengin içerikli aktiviteleri içerecektir. BSGM’nin ikinci ve son ayağını oluşturan bu etkinlikler sonunda öğrencilere katılım sertifikaları ve çeşitli etkinlik hatıra ödülleri verilecektir.

“Siber Korsan Kim?”: Doğa Kampı’nda 10 ayrı takım (okul) altında yer alan, öğrenciler, Artırılmış Gerçeklik ve Benzetim tabanlı özel uygulamalar yardımıyla, kendilerine verilen problemleri aşama aşama çözerek, hayali senaryo içerisinde siber korsanın kim olduğunu bulacaklardır.

Doğa Kampı’ndaki etkinliklerde kullanılacak yöntemler ve materyaller:

 • Çevrimiçi, Artırılmış Gerçeklik ve Benzetim tabanlı mobil uygulamalar,
 • Dramalar,
 • Spor aktiviteleri,
 • Grup çalışmaları,
 • Bireysel problem çözme,
 • Sosyal etkileşimler.