1. Gün Dersleri: “Siber Güvenliğe Giriş / Hacker ve Etik Hacker Kavramları” (27.08.2018)


BSGM ders zili çaldı! Proje eğitimimizin Yüz-Yüze Eğitim süreci, diğer bir deyişle; 1. gün derslerimiz, 10 farklı liseden katılımcı öğrencilerimizin, SDÜ. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne gelmesiyle birlikte start aldı.

SDÜ. Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuncay YİĞİT, proje yürütücüsü, eğitmen ve rehber ekibin katılımıyla “ders başlangıcı” konuşmasını gerçekleştirdi ve katılımcı öğrencilerimiz okullarıyla birlikte kendilerini hızlıca tanıttılar.

İlk gün derslerimizin konusu, sabah oturumunda: “Siber Güvenliğe Giriş”, öğleden sonra oturumunda ise “Hacker ve Etik Hacker Kavramları” idi.

Siber güvenliğin temellerine etkin bir başlangıç yapan öğrenci arkadaşlarımız, akıllarına takılan soruları proje ekibiyle paylaştı. Rehber arkadaşımız, aynı zamanda siber güvenlik uzmanı / etik hacker Battal’ın eşsiz uygulamalarıyla ilk günümüzü tamamlamış olduk. Etkileşim ve tartışma ortamı yüksek bir gündü. Pazartesi sendromu yoktu! (:

Bugün herkes, siber güvenliğin hepimiz için neden önemli bir unsur olduğu, siber güvenliğin temelinde nelerin yattığı, insan faktörünün neden önemli olduğu, hack kavramının aslında ne iyi ne de kötü birşey olduğunu, hackerların ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini, siber korsan (siyah şapkalı hacker) ve etik hacker (beyaz şapkalı hacker) arasındaki farkları ve neden etik hacker olmamız gerektiğini anlamış – öğrenmiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir