Yüz-Yüze Eğitim Süreci Son Gün Dersleri: “Sosyal Mühendislik / Siber Zorbalık / Hacker Uygulamaları” [31(30).08.2018]


Yüz-Yüze Eğitim Süreci’nin son günü ve Doğa Kampı’ndan hemen bir gün önce, son derece önemli ve odağında insan faktörünün oldukça fazla olduğu konulara değindik.

Sabah oturumunda, Dr. Öğr. Üyesi Turgay Aydoğan hocamız, siber güvenlik kapsamındaki belki de en önemli ve popüler konulardan olan; ‘sosyal mühendislik’ ve ‘siber zorbalık’ hakkında oldukça güzel bir ders verdi. Verdiği örnekler, izlediğimiz videolar ve ders sırasındaki tartışmalarımız ve uygulamalar, insan olarak bizlerin, siber korsanlar ve dolandırıcıların gözünde ne kadar savunmasız olduğumuzu gözler önüne serdi. Siber güvenliğimizi sağlamak için sadece yazılım ve donanım önlemleri yeterli değil. Bizler de dikkatli olmalıyız…

Turgay hocamızın anlattığı diğer önemli bir konu da siber zorbalık idi. Web ortamında paylaştığımız bilgiler, gerçekleştirdiğimiz eylemler, dönüp dolanıp bizlere karşı silah olarak kullanılabilir. Art niyetli insanlar bize santaj yapabilir, istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Bu yüzden, Web ortamında ve özellikle kullandığımız uygulamalarda (Örneğin, en basitinden sosyal medya…) neler paylaşıp, kimlerle iletişim halinde olduğumuza çok ama çok dikkat etmeliyiz.

Öğleden sonraki oturumu, ilk gün de bizlere uygulamalar gerçekleştiren Battal hoca renklendirdi. Şifre kırma ve çalma süreçleri konusunda uygulamalarla, hackerlık uygulamaların bir başka boyutuna ilişkin güzel bilgi ve beceriler elde edilmiş oldu.

ŞİMDİ SIRA DOĞA KAMPI’NDA! HAYDİ HEP BERABER EĞİRDİR’E, MACERAYI ÇÖZMEYE! (:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir